ΔΕΛΤΙΟ   ΤΥΠΟΥ

Στις 11 Σεπτεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη των μαθημάτων , στο Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) Αμφιλοχίας, από τους ιερείς πατέρα Δημήτριο και πατέρα Οδυσσέα , παρουσία   του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου, εκπροσώπου του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων .

Τη Δημοτική Αρχή εκπροσώπησε ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας κ. Κοιμήσης Απόστολος καθώς και ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Αμφιλοχίας  κ. Αλπός Γεώργιος.

Αρχικά , ο κ. Δήμαρχος ενημερώθηκε από την Διευθύντρια του σχολείου κ. Μουρατίδου Βασιλική, για τις εγγραφές των μαθητών, τις ελλείψεις σε διδακτικό προσωπικό και τα βιβλία. Αξιοσημείωτης σημασίας αποτελεί το γεγονός ότι οι περισσότεροι  μαθητές επέστρεψαν τα βιβλία που τους δόθηκαν την προηγούμενη σχολική χρονιά και έτσι καλύφθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι ελλείψεις.

Οι ανάγκες σε διδακτικό προσωπικό οφείλονται στην αύξηση  του αριθμού των εγγραφών και μετεγγραφών, καθώς λειτουργούν επτά τομείς στη Δευτέρα τάξη, οι οποίοι είναι οι εξής:  Οχημάτων, Υγείας & Πρόνοιας, Γεωπονίας, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ηλεκτρολογίας, Πληροφορικής και Μηχανολογίας.

Στη συνέχεια, ο κ. Δήμαρχος ευχήθηκε στους μαθητές να καρποφορήσουν οι προσπάθειές τους,  να αδράξουν την ευκαιρία που τους δίνεται στο σχολείο μέσα από τη βιωματική μάθηση ,να μην απογοητεύονται και τόνισε ότι <<τα δύσκολα δεν βρίσκονται μέσα στο σχολείο, αλλά έξω>>.