Ερευνητική Εργασία ( Σχολ. Έτος 2011-12)

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της ερευνητικής εργασίας “project” με θέμα : «Ανακύκλωση και περιβάλλον» οι μαθητές της Α Λυκείου (ομάδα Α) του 1ΟΥ ΕΠΑ.Λ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ  πραγματοποίησαν καθαρισμό και διαχωρισμό των ανακυκλώσιμων απορριμάτων στην πλαζ Αμφιλοχίας (δίπλα στην μαρίνα) την Δευτέρα 2 Απριλίου 2012. Η δραστηριότητα αυτή των μαθητών η οποία ήρθε σε συνέχεια προηγούμενης , είχε να κάνει με τον καθαρισμό του αύλειου χώρου του σχολείου τους,  έχει ως σκοπό να ευαισθητοποιήσει και άλλους μαθητές καθώς και την τοπική κοινωνία της περιοχής τους σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος.

Η δραστηριότητα των μαθητών   για την ερευνητική εργασία του μαθήματος «project (ομάδα Β) της Α Λυκείου του ΕΠΑ.Λ.. Αμφιλοχίας με  θέμα : «Διατροφή και Υγεία» υλοποιήθηκε στην πόλη της Αμφιλοχίας , την ίδια ημέρα, με την συμμετοχή των κατοίκων της περιοχής. Οι πολίτες της Αμφιλοχίας πρόθυμα έδωσαν συνέντευξη στους μαθητές και συμπλήρωσαν τα ερωτηματολόγια που τους δόθηκαν . Οι μαθητές θα παρουσιάσουν τα  συμπεράσματα που θα προκύψουν για τη σωστή ή τη μη σωστή διατροφή των κατοίκων της περιοχής.

E:\DCIM\101MSDCF\DSC00624.JPGE:\DCIM\101MSDCF\DSC00622.JPG

E:\DCIM\101MSDCF\DSC00621.JPGE:\DCIM\101MSDCF\DSC00623.JPG

Η ομάδα Γ της Α τάξης  του 1ΟΥ ΕΠΑ.Λ. Αμφιλοχίας που συμμετέχουν στην ερευνητική εργασία “project  με θέμα : «Το αυτοκίνητο στη σύγχρονη κοινωνία», αφού κατήρτισαν σχετικά ερωτηματολόγια , κατέγραψαν τροχοφόρα στην πόλη της Αμφιλοχίας παίρνοντας συνεντεύξεις από τους οδηγούς τους, στις 2 Απριλίου 2012.

Συμπληρώθηκε έτσι, ένας ικανός αριθμός ερωτηματολογίων με διευκρινήσεις σχετικά με το είδος των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στην πόλη, τα κυβικά και την παλαιότητά τους, το είδος του καυσίμου που χρησιμοποιούν καθώς και τα ηλεκτρονικά συστήματα που αυτά διαθέτουν.

Στη συγκεκριμένη δραστηριότητα  η συμμετοχή των μαθητών ήταν ικανοποιητική αλλά και η προθυμία των οδηγών να απαντήσουν στις ερωτήσεις των μαθητών αξιοσημείωτη.

Με τον τρόπο αυτό συλλέχθηκαν αρκετές πληροφορίες οι οποίες αφού ταξινομηθούν , θα ερευνηθούν από τους μαθητές και στη συνέχεια η ομάδα θα προβεί στην επεξεργασία τους.

E:\DCIM\101MSDCF\DSC00625.JPG

Επιστροφή στις Δραστηριότητες