ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ Κ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Η οικονομία αποτελεί ένα εξαιρετικά σημαντικό στοιχείο του κοινωνικού βίου μας. Η οικονομική δε συμπεριφορά μας είναι καθοριστική όχι μόνο για τη δική μας ατομική ευημερία αλλά και για την ευημερία της χώρας μας. Η οικονομία μας αφορά άμεσα και καθημερινά. Επηρεάζει τις περισσότερες πλευρές της ζωής μας. Η γνώση της οικονομικής επιστήμης είναι απαραίτητη για να μπορέσουμε να κάνουμε καλές επαγγελματικές επιλογές. Να γίνουμε επιτυχημένα στελέχη της ιδιωτικής ή δημόσιας οικονομίας ή ενδεχομένως καλοί επιχειρηματίες. Τέλος να διαχειριζόμαστε σωστά τα περιουσιακά στοιχεία μας και να είμαστε ενήμεροι και συνειδητοποιημένοι πολίτες. Σκοπός του Τομέα Οικονομίας και Διοίκησης των ΤΕΕ είναι να εκπαιδεύσει τους μαθητές του σε αντικείμενα σχετικά με τη διοίκηση επιχειρήσεων, μηχανογραφημένη λογιστική, marketing,φορολογικά και οικονομικά στοιχεία επιχειρήσεων. Στο ΤΕΕ Αμφιλοχίας λειτουργεί σε δύο κύκλους σπουδών ο κλάδος Υπαλλήλων Οικονομικών Υπηρεσιών.

ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ο πτυχιούχος του ΤΕΕ Τομέα Οικονομίας και Διοίκησης μπορεί μετά τον δεύτερο κύκλο σπουδών της ΤΕΕ να συνεχίσει τις σπουδές του σε:

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Ο πτυχιούχος του ΤΕΕ τομέα Οικονομίας και Διοίκησης μπορεί να απασχοληθεί:

ΠΤΥΧΙΟ

Με το πτυχίο ΤΕΕ τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ο απόφοιτος του ΤΕΕ μπορεί να διοριστεί στο δημόσιο τομέα (Π.Δ. 50  ΦΕΚ  39/5-3-01)