ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Η μηχανολογία είναι μια συνεχώς εξελισσόμενη επιστήμη που βρίσκει εφαρμογή σε απαραίτητες ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου ο οποίος προσπαθεί να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του. Μια  από τις εφαρμογές τις μηχανολογίας είναι η θερμοϋδραυλική.  νέες μέθοδοι εργασίας και η συνεχής παρουσίαση νέων προϊόντων  βελτιώνει την κατασκευή τη σύγχρονής κατοικίας που εξοπλίζετε με τις ποιο αποτελεσματικές θερμοϋδραυλικες   εγκαταστάσεις. Στο ΤΕΕ Αμφιλοχίας στον Μηχανολογικό τομέα λειτουργούν δυο κύκλοι σπουδών εξοπλισμό στον κλάδο της θερμοϋδραυλικης  με σύγχρονο εργαστηριακό  εξοπλισμό και όλα τα απαραίτητα εργαλεία για την  σωστή και πλήρη εκπαίδευση των μαθητών. Ο πτυχιούχος θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων  του  Α΄ Κύκλου σπουδών του ΤΕΕ ασχολέιτε κυρίως με:

Ο πτυχιούχος Συντηρητών Κεντρικής Θέρμανσης του Β΄ Κύκλου σπουδών του ΤΕΕ  ασχολέιτε κυρίως με:

ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ

Οπτυχιούς του ΤΕΕ Τομέα  Μηχανολογίας μπορεί μετά τον δεύτερο κύκλο σπουδών της  ΤΕΕ να συνεχίσει  τις σπουδές του σε:

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΠΤΥΧΙΟ

Με το πτυχίο ΤΕΕ τομέα Μηχανολογίας  ο  απόφοιτος ΤΕΕ μπορεί να διοριστεί στο δημόσιο τομέα (Π.Δ. 50 ΦΕΚ 39/5-3-01)