ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΣΤΟ ΕΠΑ.Λ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ

Είναι αναμφισβήτητο γεγονός πως οι τάσεις στην αγορά εργασίας συνδέονται άμεσα με την παρούσα οικονομική κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα μας.   Όλο και περισσότεροι νέοι έχουν συνειδητοποιήσει τη δυσκολία να βρουν μία θέση εργασίας πάνω στο αντικείμενο των σπουδών τους και έχουν στραφεί σε ευέλικτες μορφές απασχόλησης και σε επαγγέλματα που έχουν ζήτηση, χωρίς να ξοδέψουν τους γονείς τους

και χωρίς να χρειαστεί μεταναστέψουν.Η είσοδος στο πανεπιστήμιο δεν αποτελεί πανάκεια και για το λόγο αυτό η Τεχνική -Επαγγελματική Εκπαίδευση έχει αρχίσει να απομυθοποιείται ,να ενισχύεται και να δυναμώνεται. Η κτήση πτυχίου επιπέδου 3, η απόκτηση απολυτηρίου ισότιμου του γενικού λυκείου, η πρακτική άσκηση μετά την αποφοίτηση για την λήψη της άδειας εξασκήσεως έργου, αλλά και η συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις (ομάδα Α και ομάδα Β), είναι τα λίγα από τα συν του Επαγγελματικού Λυκείου.

Λογιστές, υπάλληλοι γραφείου, ειδικοί πωλήσεων, τεχνικοί Η/Υ και δικτύων, τεχνικοί( Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι), τεχνικοί περιβάλλοντος σχετικοί με τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας, τεχνολόγοι τροφίμων , τεχνολόγοι γεωπόνοι, οδηγοί, μηχανικοί αυτοκινήτου, είναι οι ειδικότητες που κατέχουν «τη μερίδα του λέοντος» στην απασχόληση και στην αναζήτηση εργασίας .

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ότι ο πτυχιούχος του Επαγγελματικού Λυκείου με την απαιτούμενη εκπαίδευση και τις κατάλληλες δεξιότητες μπορεί να κάνει το πρώτο βήμα για την είσοδό του στην αγορά εργασίας ως αυτοαπασχολούμενος ενισχύοντας την εθνική οικονομία ή ως εργαζόμενος σε ιδιωτικές εταιρείες και ΔΕΚΟ.

Είναι σαφές ότι για να επιτευχθούν όλοι οι στόχοι, θα πρέπει να περατωθεί επιτυχώς η φοίτηση στο σχολείο. Οι εγγραφές για τους τομείς και τις ειδικότητες ξεκίνησαν. Ενημερώνουμε, ότι για τους μαθητές της Α τάξης Λυκείου οι ομάδες προσανατολισμού είναι τρεις:

1. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

2. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

3. ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ,ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Λυκείου μπορούν να επιλέξουν έναν από τους παρακάτω τομείς με τις αντίστοιχες ειδικότητες:

I.ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ με τις ειδικότητες:

1. Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών

2. Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

3.Τεχνικός Οχημάτων

II.ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ με την εξής ειδικότητα :

1. Τεχνικός Ηλεκτρονικών συστημάτων Εγκαταστάσεων & Δικτύων

IΙΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ με τις ειδικότητες:

1.Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

2.Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

3.Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού

ΙV.ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ με την ειδικότητα:

1. Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

V.ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ με τις ειδικότητες:

1. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

2. Τεχνικός Ζωϊκής Παραγωγής

3. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών.

Υπενθυμίζουμε ότι οι μετεγγραφές από τα Γενικά Λύκεια θα ολοκληρωθούν μέχρι τις 15 Οκτωβρίου 2014.Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στη Διεύθυνση του σχολείου τις ώρες λειτουργίας ή στο τηλέφωνο: 2642022023, όπως επίσης μπορείτε να πλοηγείστε στην ιστοσελίδα του σχολείου:

Τέλος, η έναρξη των μαθημάτων θα αρχίσει στις 11 Σεπτεμβρίου 2014.

Η     ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ.   ΜΟΥΡΑΤΙΔΟΥ