ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑ.Λ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Τηλε-ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στο ΕΠΑΛ Αμφιλοχίας στα πλαίσια της τηλεδιάσκεψης που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Το θέμα της τηλεδιάσκεψης στο όποιο συμμετείχαν αρκετά σχολεία της χώρας αφορούσε την «Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο».

Το ΕΠΑΛ Αμφιλοχίας χρησιμοποιώντας οπτικό-ακουστικό υλικό όπως προβολέα, φορητό υπολογιστή και ηχεία, συνδέθηκε στην ειδική πλατφόρμα που είχε δημιουργηθεί από τους διοργανωτές και έδωσε το παρόν.Οι μαθητές του σχολείου αφού παρακολούθησαν με προσοχή τις διάλεξης του ειδικά εκπαιδευόμενου προσωπικού της Δίωξης, έθεσαν ερωτήσεις σε καίρια ζητήματα όπως προσωπικά δεδομένα, ασφάλεια στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης και βεβαίως θέματα όπως διαδικτυακός εκφοβισμός και Bullying στα σχολεία- η νέα μάστιγα που αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα.

Η διευθύντρια του σχολείου Βασιλική Μουρατίδου αφού ευχαρίστησε τους διοργανωτές για την σημαντική αυτή τηλεδιάσκεψη, τους ευχήθηκε κουράγιο στο δύσκολο έργο τους.