Παγκόσμια ημέρα μνήμης του ολοκαυτώματος

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα μνήμης του ολοκαυτώματος των Εβραίων από τη θηριωδία των Ναζί, το σχολείο μας πραγματοποίησε ένα αφιέρωμα για να τιμήσουμε έτσι την μνήμη των έξι εκατομμυρίων Εβραίων αλλά και τα πολλά άλλα θύματα του ρατσισμού, που χάθηκαν μετά την άνευ προηγουμένου σκληρότητα και φρίκη.

1

2

3

4

Στόχος μας ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με την νεότερη παγκόσμια ιστορία , να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα ρατσισμού.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την απαγγελία του Μηνύματος της Υπουργού Παιδείας από την μαθήτρια της Γ΄ τάξης  Αικατερίνη Καραμπέκιου και συνεχίστηκε με την προβολή της εκπομπής - ντοκιμαντέρ «Ιστορικοί Περίπατοι - Οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης», της 27ης Φεβρουαρίου 2018.

Το αφιέρωμα το επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί:

Νεκτάριος Σύρρος

Παρασκευή Γιαννούζη.