ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΠΑ.Λ. ΚΑΙ ΓΕ.Λ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ

Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ν. Αιτωλοακαρνανίας σε συνεργασία με το κέντρο πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αιτωλ/νίας «Οδυσσέας» - ΟΚΑΝΑ διοργάνωσε παιδαγωγική συνεδρία με θέμα : «Διαχείριση ζητημάτων σχολικής κοινότητας» . Στη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του ΕΠΑ.Λ.   Αμφιλοχίας συμμετείχαν σαράντα εκπαιδευτικοί καθώς και οι Διευθύντριες του ΕΠΑ.Λ. και ΓΕΛ Αμφιλοχίας κες Μουρατίδου Βασιλική και Μπεστιτζάνου Πηνελόπη αντίστοιχα.

okana1

Παρόντες ήταν και ο κύριος Ιάκωβος Παλαιολόγος ,Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αιτωλ/νίας, ο κος Τσερέμογλου Παντελής, Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε. και ο κος Ρένος Χριστοδουλίδης, Σύμβουλος Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Ε.Ν.Αιτωλ/νίας, και οι οποίοι έκαναν παρεμβάσεις.

okana3

Συντονίστρια της παιδαγωγικής συνεδρίασης ήταν η Dr Δημητρίου Αθανασία , Ψυχολόγος ?Διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Επιστημονικά υπεύθυνη του κέντρου πρόληψης «ΟΔΥΣΣΕΑΣ». Από το Κέντρο Πρόληψης , επίσης, παρευρέθηκαν ο κος Χαράλαμπος Λουκίδης, Ψυχολόγος Μsc - Επιστημονικό Στέλεχος Κ.Π. και ο κος Κωνσταντίνος Σκόνδρας, Διοικητικό Στέλεχος Κ.Π..

okana2

Το πλαίσιο της παιδαγωγικής συνεδρίασης ήταν βιωματικό. Οι εκπαιδευτικοί χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες με παρουσία επόπτη και δούλεψαν τα θέματα, όσο αφορά:

• Στη σχέση τους και τις δυσκολίες τους με τους μαθητές
  • Στη σχέση τους και στις δυσκολίες τους με τους γονείς
  • Στη σχέση τους και στις δυσκολίες τους με τη διεύθυνση του σχολείου τους
  • Στη σχέση και στις δυσκολίες τους μεταξύ τους

okana4

Αμέσως μετά ακολούθησε βιωματική ολομέλεια με την έκθεση και την περιγραφή των δυσκολιών και των και των συναισθημάτων και τέλος ακολούθησε κλείσιμο της ομάδας .