ΤΟ   ΕΠΑ.Λ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ 5ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ

Στις 12 Απριλίου 2014 πραγματοποιήθηκε η τελετή λήξης του 5ου μαθητικού θεάτρου στο Δημοτικό θέατρο Αγρινίου. Η θεατρική ομάδα παρέστη σύσσωμη (μαθητές και υπεύθυνες καθηγήτριες) καθώς και η Διευθύντρια του σχολείου κα Μουρατίδου Κ. Βασιλική.

theatriko1

theatriko2

Η καλλιτεχνική επιτροπή μίλησε και είπε τα εξής:

« Το έργο που μας παρουσιάσατε γράφτηκε από έναν εκ των κορυφαίων σκαπανέων του Νεοελληνικού θεάτρου του 20ου αιώνα και αποτελεί μια θαυμάσια επιλογή. Με μια εξαιρετική εισαγωγή που καθόρισε και τη συνέχεια , υποστηρίξατε με λαμπρό τρόπο την επιλογή σας. Ως προς την όψη χρησιμοποιήσατε σκηνικά αντικείμενα που χαρακτήρισαν με επάρκεια την αυλή των σπιτιών του προηγούμενου αιώνα. Μέσα σ΄αυτόν το χώρο κινηθήκατε σωστά κάνοντας επίσης πολύ ωραία χρήση του προσκηνίου. Με εξαιρετικά κουστούμια φροντισμένα με μεγάλη προσοχή που έφτανε έως και την επιλογή των υποδημάτων, με καλές κομμώσεις, με πολύ σωστές εισόδους και εξόδους και με εξαιρετική αγωγή του λόγου, μας μιλήσατε για την αδυναμία, τα διλλήματα και τις διαψεύσεις των φτωχών ανθρώπων της εποχής, που δυστυχώς ισχύουν και σήμερα».

theatriko3

Στο τέλος ο Λυκειάρχης του 1ου ΓΕΛ Αγρινίου κος Μάλαινος Φώτιος παρέδωσε τα αναμνηστικά διπλώματα.