«Όλοι είμαστε διαφορετικοί, όλοι είμαστε ίσοι»

Ημέρα αθλητικών δραστηριοτήτων η 10 Οκτώβρη 2014 για το ΕΠΑ.Λ. Αμφιλοχίας

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού καθιερώθηκε να είναι η πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη για όλα τα σχολεία της χώρας στα πλαίσια του «κοινωνικού σχολείου». Λόγω των καιρικών συνθηκών η ημέρα μετατέθηκε για την Παρασκευή 10 Οκτώβρη .

Πλούσιες ήταν οι δραστηριότητες του σχολείου υπό την επίβλεψη των καθηγητών του σχολείου και την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κου Νούσια Κωνσταντίνου.

,Αρχικά, οι μαθητές συγκεντρώθηκαν και ενημερώθηκαν για τις έννοιες όπως «διαφορετικότητα», «ρατσισμός», « ισότητα», « ίσα δικαιώματα», για το ρόλο του αθλητισμού και πως συμβάλλουν οι αθλοπαιδιές   στην άρση των ανισοτήτων και των διακρίσεων.

συγκέντρωση πανώ

Ομάδα μαθητών έφτιαξε ένα πανώ με το σύνθημα: «όλοι είμαστε διαφορετικοί, όλοι είμαστε ίσοι», το οποίο αναρτήθηκε σε εμφανές σημείο του αυλόγυρου..

Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν για την ημέρα αυτή ήταν:

Κινητικές δραστηριότητες με παιχνίδια αθλοπαιδιών, καλαθόσφαιρο, πετόσφαιρο, ποδόσφαιρο,επιτραπέζια αντισφαίρηση και μπάντμιντον είχαν την τιμητική τους.

Oct 2014 03  Oct 2014 04

Η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μετέβη στο στάδιο της Αμφιλοχίας όπου διεξήχθη φιλικός αγώνας μεταξύ του ΕΠΑ.Λ. Αφιλοχίας και του Γ.Ε.Λ. Αμφιλοχίας .

Oct 2014 06

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε σε ήρεμο κλίμα, με ενθαρρυντικούς   παλμούς και συνθήματα από τις κερκίδες. Το σκόρ του αγώνα ήταν 3-0 υπέρ του ΕΠΑ.Λ.Τα γκόλ έβαλαν οι μαθητές Σπανός Ιωάννης, Μπιστιντζάνος Αθανάσιος και Λαγοπάτης Δημήτριος.

Oct 2014 07 Oct 2014 10

Oct 2014 11  Oct 2014 13

Oct 2014 15  Oct 2014 16

Τέλος, η Διευθύντρια του σχολείου κα Βασιλική Κ. Μουρατίδου συνεχάρη τους μαθητές και τους υπεύθυνους καθηγητές για την άρτια διοργάνωση και την υλοποίηση των δράσεων αυτών.

Αθλητικό ρεπορτάζ: Παλιούρας Θεόδωρος, μαθητής της Γ τάξης, ειδικότητα Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων

Φωτογραφίες: Λίντα Βασιλική, μαθήτρια της Β τάξης, τομέα Πληροφορικής