Συνεχής και επιτυχής η 3η Εθελοντική Αιμοδοσία του ΕΠΑΛ Αμφιλοχίας

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε σήμερα 21 Απριλίου η 3η Εθελοντική Αιμοδοσία του ΕΠΑΛ Αμφιλοχίας, που συνδιοργανώθηκε για τη φετινή χρονιά με το Πολιτιστικό Κέντρο Αμφιλοχίας.

Η μέρα ξεκίνησε με την προβολή ενός μικρού μήκους ντοκιμαντέρ που δημιούργησαν οι μαθητές της Γ’ πληροφορικής. Στο ντοκιμαντέρ παρουσιάστηκε υλικό από τις προηγούμενες αιμοδοσίες του ΕΠΑΛ και διάφορες συνεντεύξεις από εμπλεκόμενους με την αιμοδοσία.

Αιμοδοσία1

Συνέντευξη παραχώρησαν η ιατρός κα Σοφία Ανδρίκουλα, η διευθύντρια του ΕΠΑΛ κα Βασιλική Μουρατίδου, η υπεύθυνη του προγράμματος « Εθελοντισμός και Αιμοδοσία» κα Μαρία Τεγονίκου, καθώς και μαθήτριες Βάσω Λίντα και Βάσω Νταλάκου.

Αιμοδοσία2

‘Όλοι μαθητές αφού παρακολούθησαν το βίντεο υποδέχτηκαν την Μονάδα Αιμοληψίας του Γενικού Νοσοκομείου Αγρινίου.

Αιμ3

Μεγάλη ήταν η προσέλευση των ενήλικων μαθητών του σχολείου, των υπηρετούντων εκπαιδευτικών, των μελών του Πολιτιστικού Κέντρου Αμφιλοχίας αλλά και των απλών πολιτών της περιοχής.

αιμ9

αιμ4

αιμ5

αιμ6

Παρών στην διαδικασία της αιμοληψίας ήταν και ο Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου Αμφιλοχίας, κος Βογάς Αλέξιος.

αιμ7

αιμ8

Αυτές οι πρωτοβουλίες εθελοντισμού και ανθρωπισμού ευχόμαστε να συνεχιστούν όχι μόνο από το συγκεκριμένο σχολείο, αλλά και από άλλους φορείς, μιας και εκλείπουν τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε αξίες και ιδανικά.