Οι μαθητές του ΕΠΑ.Λ.   Αμφιλοχίας διδάχτηκαν στην ΚΝΑUF στη Στάνο Αμφιλοχίας!

Τη Δευτέρα 4 Μαΐου, η Α τάξη μαζί με τους Ηλεκτρολόγους και τους Μηχανολόγους της Γ τάξης του ΕΠΑΛ Αμφιλοχίας, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές Στάμο Νικόλαο, Πορφυρίου Νικόλαο, Μπεσίρη Δήμητρα και Σωτηροπούλου Κωνσταντίνα, πραγματοποίησαν εγκεκριμένη διδακτική επίσκεψη στο εργοστάσιο της ΚNAUF στη Στάνο Αμφιλοχίας.

Στο εργοστάσιο τους υποδέχθηκε ο Κος Μαλτέζος Παναγιώτης και τους κατατόπισε σχετικά με το ποια είναι η εταιρία, τι παράγει και ποιες είναι οι βασικές αρχές της λειτουργίας της.

Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να μάθουν πως η KNAUFΓΥΨΟΠΟΙΙΑ ΑΒΕΕ, είναι μέλος του μεγαλύτερου ομίλου προϊόντων γύψου στην Ευρώπη και κατέχει δεσπόζουσα θέση στην ελληνική αγορά. Στην Ελλάδα διαθέτει ένα εργοστάσιο παραγωγής με έδρα την Αμφιλοχία και ένα εργοστάσιο στο Βόλο το οποίο παράγει τσιμεντοσανίδες.

Η εταιρία ξεκίνησε την παραγωγική της δραστηριότητα στην Ελλάδα, τον Σεπτέμβριο του 1991 στη Στάνο Αμφιλοχίας. Οι εδαφικές εκτάσεις του εργοστασίου της ανέρχονται σε 140 στρέμματα, εκ των οποίων τα 24.000 m2 είναι καλυμμένα με κτίρια, βιομηχανοστάσια και αποθήκες. Σε απόσταση 9 χλμ από το εργοστάσιο η επιχείρηση διατηρεί λατομεία εξόρυξης γύψου, μισθωμένα από το ελληνικό κράτος.

Το εργοστάσιο παράγει γυψοσανίδες, σοβάδες, γυψοκονιάματα συγκόλλησης γυψοσανίδων και επεξεργασίας τοίχων και ορόφων, ετοιμόμικτα υλικά αρμολόγησης και επεξεργασίας επιφανειών( παστοειδή προιόντα), μεταλλικά προφίλ στήριξης γυψοσανίδων.

Οι μαθητές διδάχτηκαν, πως από τη συγκεκριμένη εταιρεία παράγονται τέτοια προϊόντα ώστε να επιτυγχάνεται το πλήρες αποτέλεσμα που προσδοκά ο μηχανικός , ο κατασκευαστής, ο τεχνίτης και που να   αφορούν στη θερμομόνωση, στην ηχομόνωση, στην αντισεισμική προστασία, στην οικονομία, στην ταχύτητα και στην αισθητική.

Επιπροσθέτως, διαπίστωσαν πως στους χώρους του εργοστασίου παραδίδονται, αφιλοκερδώς, μαθήματα σε τριήμερη βάση προς τους τεχνίτες εφαρμογής γυψοσανίδων, τσιμεντοσανίδων, έτοιμων σοφάδων, από το κέντρο εκπαίδευσης τεχνιτών (σχολή) που βρίσκεται στο χώρο του εργοστασίου.Άξιο αναφοράς είναι ότι μέχρι σήμερα περίπου 8.500 τεχνίτες και μηχανικοί μυήθηκαν στην τέχνη της ξηράς δόμησης στο εκπαιδευτικό αυτό κέντρο.

Εντύπωση έκανε στους μαθητές ο σεβασμός της εταιρείας στο περιβάλλον και ενημερώθηκαν πως η KNAUFέχει προχωρήσει σε μεγάλης έκταση περιβαλλοντική αποκατάσταση στο τμήμα του λατομείου φυτεύοντας ελιές καθώς και δασικά είδη.

Σημαντικό είναι το γεγονός ότι η KNAUFαπασχολεί 140 περίπου άτομα, εκ των οποίων τα 104 είναι από την Αμφιλοχία, δίνοντας έτσι μία ανάσα στην περιοχή που πλήττεται από την ανεργία . Λαμβάνοντας υπόψη την κερδοφορία, τις εξαγωγές αλλά και την επενδυτική της δραστηριότητα, η συγκεκριμένη εταιρία συγκαταλέγεται με βάση τις επίσημες στατιστικές της Ελλάδος στις πρώτες θέσεις μεταξύ των Ελληνικών βιομηχανιών. Ιδιαίτερο ,λοιπόν, υπήρξε το ενδιαφέρον των παιδιών για το πώς μπορούν να απασχοληθούν μελλοντικά στην εταιρεία, μιας και τα τεχνικά επαγγέλματα είναι τα πιο περιζήτητα.

Τέλος, ο κος Μαλτέζος τους πληροφόρησε ότι οι προσλήψεις των θέσεων που ζητάνε γίνονται κατόπιν συνέντευξης και αξιολόγησης των απαραίτητων προσόντων, αφού προηγηθεί η σχετική ανακοίνωση στον τύπο.

Οι μαθητές αποχώρησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και βεβαίως ήταν μια εποικοδομητική συνάντηση.