Συστρατεύτηκε το ΕΠΑ.Λ.   με την Εθελοντική Ομάδα Αμφιλοχίας

«Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει», ήταν το σύνθημα.

Η 5η Δεκέμβρη καθιερώθηκε να είναι η παγκόσμια ημέρα εθελοντισμού που δεν είναι ούτε χόμπυ ούτε αυτοπροβολή, ούτε ασχολία αλλά στάση ζωής.

Στα πλαίσια του «κοινωνικού σχολείου» και του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Εθελοντισμός και Υγεία», το Επαγγελματικό Λύκειο Αμφιλοχίας, ανέλαβε δράση και συμμετείχε ενεργά το διήμερο 6 και 7 Δεκέμβρη στην κεντρική πλατεία Αμφιλοχίας μαζί με την Ε.Ο.Α.

Μαθητές και καθηγητές συγκέντρωσαν καταναλώσιμα είδη αλλά και απαραίτητα αγαθά όπως ο σίτος και τα διέθεσαν στην Εθελοντική Ομάδα, για να διανεμηθούν στα άτομα που τα έχουν ανάγκη.

Η παρουσία του σχολείου σηματοδοτεί την αδήριτη ανάγκη όλων μας να προσφέρουμε είτε από το περίσσευμα είτε από το υστέρημά μας , για να ανακουφιστούν οι κοινωνικές ομάδες που βάλλονται από την άδικη και άνιση φορολογία στη δύσκολη οικονομικά εποχή που διανύουμε.